Registeren Inloggen

Elles de Bruin: ‘Met preventie kunnen we de kosten van de gezondheidszorg omlaag krijgen’

Elles de Bruin schrijft regelmatig een column over iets dat haar opvalt, dwarszit of wat ze simpelweg heeft meegemaakt. Deze week schrijft ze over het nut van preventie.

Aan de slag met de fysiotherapeut

Ik hoorde onlangs van een fysiotherapeut een bijzonder verhaal. In opdracht van gemeenten gaat hij met ouderen aan de slag als zij een uitkering via de Wet maatschappelijke ondersteuning (Wmo) aanvragen, bijvoorbeeld voor een rollator. Maar liefst 2 jaar lang probeert de fysiotherapeut de mensen fitter te maken, zodat zij minder afhankelijk zullen zijn van een rollator. Krachttraining en conditietraining, legde hij uit. “Ik heb mensen in mijn praktijk gehad die na die training de rollator niet meer nodig hadden. Ze liepen zonder dat ding de deur uit”, aldus de fysiotherapeut.

Kritiek

Ik weet ook dat er kritiek is op dit soort initiatieven. Onlangs bracht het ‘NOS Journaal’ een item over Powerful Ageing, waarbij een dame van in de 80 alleen huishoudelijke hulp via de Wmo zou krijgen als ze ook mee zou doen aan dit fitnessprogramma. Want dan zou ze misschien gewoon zelf weer haar huis kunnen poetsen. De dame was er doodongelukkig onder; ze voelde zich vernederd en vond de training veel te zwaar.

Kosten van de gezondheidszorg omlaag

Toch denk ik dat de gedachte achter dit initiatief goed is: ik geloof erg in preventie en ik denk dat we de kosten van de gezondheidszorg daarmee omlaag kunnen krijgen. Maar misschien dat het niet voor iedereen geschikt is en dat moet wel gezien worden.

(Foto: Shutterstock)

Geef een reactie